İçerik etiketlendi: ‘lazer kuantum (ipl)’

Nd Yag Lazer

Ekleyen: Andromed Ltd. Ekleme Tarihi: . Eklenen Kategori(ler)Nd Yag Lazer

Bilindiği üzere Nd YAG lazerlerin dalga boyu 1064nm.’dir. Lazer ışınlarının çeşitli dokulardaki emilim eğrilerine bakıldığında Nd YAG lazerin melanin emiliminin epilasyonda kullanılan diğer lazerlere göre daha düşük olduğu görülür.

Ancak epilasyon işleminde asıl yokedilmek istenen, kıl kökündeki doğurucu hücrelerdir. Öyleyse lazer ışınının ilk olarak buraya inebilmesi gerekmektedir. Daha yüzeyde olan yüksek melanin emilimi amaca hizmet etmez, sadece deride yanık ve pigmentasyon değişikliklerine neden olur. Melanin emilimi en yüksek dalga boyuna sahip Cutera Excel V lazerlerin artık kullanılmama nedeni de budur.

Nd YAG lazer melanin hücrelerinin en yoğun bulunduğu epidermo-dermal birleşme hattını aştıktan sonra etkisini alt bölgelerde gösterir. Çıkış gücü yüksek bir Nd YAG lazerle bu seviyenin altındaki kıl köküne yeterince yüksek güçle ulaşıldığında hem istenmeyen tüy yok edilecek hem de deriye verilen zarar minimuma inecektir. Nd YAG lazerlerin melanin emilimindeki düşüklük, diğer lazerlere göre daha yüksek enerji aktarımı ile rahatça kompanse edilebilir. Bu nedenle Nd YAG lazer seçerken yüksek çıkış gücü olan cihazları tercih etmek gerekir.

Nd YAG lazer sistemleri lazer epilasyon yanında, 4-5 mm kalınlığa kadar varislerin tedavisinde, cilt altı kollajen üretimini uyararak kırışıklık tedavisinde (lazer genesis) amacıylada kullanılırlar. Cilt yanığı, lekelenme gibi komplikasyon ihtimali bu sınıf lazerlerde oldukça düşüktür.

Nd Yag Lazer

Nd-YAG Lazer Nedir?

Nd-YAG lazer 1064nm dalga boyunda ve kromoforu hemoglobin olan yani kan ve kandamarları tarafından emilen dolayısıyla destrüktif etkisini damarlar üzerinde gösteren bir lazer türüdür. Lazerle damar tedavisi ve kılcal tedavisi için en etkili lazerdir.

Lazerle Damar Tedavisi Yüz Kılcallarının ve Kırmızı Damarların Tedavisinde Kullanılır mı?

Lazerle damar tedavisi nin belkide en başarılı olduğu bölümlerden bir tenesi yüz kılcallarının tedavisidir. Bu uygulamada kılcal damarlar silgi ile siler gibi silinmektedir. Genellikle tek seans yeterli olur ve nadiren ek bir seans uygulaması gerekir.

Nd-YAG Lazer Bacak Varislerinin Tedavisinde Kullanılır mı?

Lazerle damar tedavisi kapsamında Nd-YAG 2-4 mm arası bacak varis ve kılcallarının tamamen silinmesinde ve tedavi edilmesinde en başarılı yöntemdir.

Nd Yag Lazer Videosu


Nd-YAG Lazer ile Epilasyon Yapılır mı?

Nd-YAG lazerler ile yapılan epilasyon tedavilerinde, kıl kökü etrafındaki damarlar hedef alınır, dolayısıyla diğer epilasyon lazerlerine oranla daha kalıcı ve etkin sonuçlar sağlanır. Diğer lazer türlerinde direkt olarak kıl dokusunun görülmesi nedeniyle, Nd-YAG ile yapılan epilasyonlarda kılda direkt bir yanma ve hasar görülmez ancak kökün beslenmesi kalıcı olarak hasara uğratıldığından sonuçlar çok daha etkin ve kalıcıdır.

Nd-YAG Lazer ile İnce ve Açık Renkli Tüylere Epilasyon Uygulaması Yapılır mı?

Nd-YAG ile lazer epilasyonun önemli avantajlarından bir taneside ince ve açık renkli tüylerede etkin bir şekilde epilasyon uygulaması yapabilmesidir. Çünkü etki mekanizması tüyün rengi ve kalınlığı üzerinden değil kıl kökündeki damarlar üzerinden olmaktadır. Bu sebeple Alexandrite sonrası incelen tüylerin kalıcı epilasyonu için ideal bir sistemdir ve lazer epilasyon merkezlerinde mutlaka bulunması gereken bir lazer türüdür.

Nd-YAG Lazer ile Yapılan Epilasyonun Diğer Avantajları Nelerdir?

Alexandrite lazer epilasyon ile özellikle yüz ve kol bölgelerinde görülen tetiklemeler Nd- YAG lazerde gözlenmez. Bu sebeple yüz ve kol uygulamalarında tercih edilen bir lazerdir.

Koyu ve Bronzlaşmış Tenlerde Nd-YAG Lazer Kullanılabilir mi?

Evet Nd-YAG lazerlerin diğer bir avantajı bronz tenlerde çok daha güvenli uygulamalar yapılabilmesi ve yanık ihtimalinin daha düşük olmasıdır.

Nd-YAG Lazerle Damar Tedavisi Yapılır mı?

Evet Nd-YAG lazerlerin diğer en etkin kullanım alanı damarsal lezyonların tedavilerdir. Bunlar içerisinde yüz ve vücut bölgesindeki kılcal damarlar, 4mm ye kadar olan yüzeysel varisler, küçük hemanjiomlar üzerinde son derece etkili bir tedavi yöntemidir. Genellikle tek seanslık uygulamalar damar tedavilerinde yeterli olmakla birlikte, bazen ek tedavi uygulamaları gerebilmektedir.

Nd-YAG Lazerle Damar Tedavisi Sonucunda Roza – Gül Hastalığı Tedavi Edilir mi?

Yüzde kızarıklık olarak kendini belli eden ve halk arasında gül hastalığı olarak bilinen Rozacea semptomlarının azaltılması amacıyla Nd-YAG lazer etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

Nd-YAG Lazer ile El ve Ayak Tırnaklarında Mantar Tedavisi Yapılabilir mi?

Nd-YAG lazer inatçı el ve ayak tırnak mantarlarının tedavisinde son derece etkin ve zahmetsiz bir uygulamadır. Lazer ışınının kılcal damarlar çevresinde yarattığı ısının mantar hücrelerini yok etmesi sonucu etkili olmaktadır. Birkaç seanslık uygulama ile diğer tedavi yöntemlerine dirençli el-ayak tırnak mantarlarının tedavisinde yüzde yüze yakın sonuçlar elde edilmektedir. Son yıllarda geliştirilmiş bu tedavi uygulaması ile zor olan mantar tedavisi problem olmaktan çıkmaktadır.

Akne Vulgaris (Sivilce) Tedavisinde Nd-YAG Lazerin Yeri Var mıdır?

Hafif ve orta dereceli Akne Vulgaris (sivilce) tedavisinde Nd-YAG lazer, aynen mantar tedavisindeki etki mekanizmasına benzer şekilde son derece etkin bir tedavi yöntemidir. Uygulamadan sonraki 1-2 gün içerisinde aktif aknelerin solduğu ve gerilediği gözlenir. Tedavinin etkinliği açısında 2-4 haftalık aralıklarla 2-3 seans uygulama önerilmektedir.
Nd-YAG lazer cilt gençleştirme ve sıklaştırma amacıyla kullanılabilirmi?

Nd-YAG lazerde geliştirmiş olduğu gibi Nd-YAG lazer ile invazif olmayan dolayısıyla hastalar için istenmeyen herhangibir iyileşme süreci gerektirmeyen cilt yapılandırma ve gençleştirme uygulamaları yapılabilmektedir. Nd-YAG lazerin deri altındaki mikrovasküler yapılara olan etkisi sayesinde yeniden damar oluşumu ve kollajen sentezi uyarılmakta, derideki gözeneklerin küçülmesi, deri ve deri altı dokunun yeniden elastikiyet kazanarak sıklaşması sağlanmaktadır. Etkinin kalıcı olması için genellikle 4 haftalık aralıklarla 3-6 seanslık uygulamalar gerekmektedir. Bu uygulamanın Fraksiyonel Er-YAG lazer uygulamaları ile birlikte kullanılması sonucunda tedavinin sonuçları ve kalıcılığı çok daha üst düzeylere taşınabilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Veri paylaşım ilkeleri ve kullanım koşullarını kabul ediyorum.

Kopyala