Nd Yag Lazer Nedir?

Tıp kapsamında kullanılan birçok lazer yönteminde meydana geldiği benzeri lazer epilasyon cihazları da selective photothermolysis (renge ve dokuya yönelik seçicilik) prensibiyle çalışırlar. Kaynağından çıkan tek ve sabit dalga boyundaki lazer ışını cilde uygulanır ve uygulama yapılan bölgedeki dokuların içinden geçerek yalnızca bu alandaki kıl köklerini yakarak köreltmek suretiyle daimi epilasyon olanağı sağlar.

Varis için nd yag lazer sisteminin nd yag varis tedavisi vardır. Leke, yara, sivilce için ise nd yag q switched lazer sistemi önerilmektedir.Ayrıca Akne, siğil ve örümcek damar tedavisinde fotona xp nd yag lazer kullanılmaktadir.

Nd Yag Lazer Nedir?

Nd Yag Lazer Nedir?

600 nm ile 1.100 nm arası dalga boyundaki ışık melanin pigmenti aracılığıyla çeşitli yoğunluklarda emilmekte ve lazer epilasyon için kullanılmaktadır. Bu aralıkta ışık üreten ve çeşitli teknolojilerle personel lazer epilasyon cihazları; Ruby lazer (694 nm), Alexandrite lazer(755 nm), Diode lazer (810 nm), yttrium-aliminum-garnet (Nd Yag) lazer (1.064 nm) dir. Belli aralıklarla tekrarlanan seanslar ardından cilt ve kıl yapısının uyumlu olması şeklinde uygulama yapılan bölgedeki kılların kadınlarda % 70-% 90’ı, baylarda ise % 60-% 80’i KALICI olarak temizlenir. Geriye olan kıllar ise ince, açık renkli ve kozmetik önemi az olanlardır.

Nd yag lazer sistemi nedir ? Vücudumuzdaki kıllar anagen, katagen ve telogen olarak bilinen çeşitli oluşum aşamalarında bulunurlar. Anagen fazı etkin büyüme evresi olarak adlandırılır. Bu merhalede kıl büyümüş ve cilt üstünde görünür durumdadır. Kıl kökünde bol miktarda su ve tuz bulunmaktadır, kıl gövdesi papilla adı verilen kıl köküne bağlıdır. Dolayısı Ile anagen (etkin büyüme) evresinde meydana gelen kıllara lazer epilasyon uygulandığında, kıl gövdesinde yer alan melanin maddesini gören lazer ışınları burada meydana gelen yüksek ısının iletilmesiyle papillayı tahrip edecek ve daimi epilasyon sağlanacaktır.

Herhangi bir sürede kişiden kişiye değişmekle beraber bedendeki kılların bölgeye yönelik % 10-% 20’si etkin büyüme evresindedir. Bu sebeple tedavinin tamamlanması için belli periyotlarla tekrarlanan seanslara ihtiyaç duyulur. Genellikle beden bölgelerinde lazer epilasyon seans aralıkları 6 -8 hafta, yüz kısmında 4-6 haftadır.

Iyileştirme, uyumlu cilt yapısına sahip bireylerde aşağı yukarı 5 -6 seansta tamamlanmaktadır. Her bireyde anagen evresinde yer alan lazer ışınlarından etkilenecek kıl oranının çeşitli olması amacıyla etkin lazer epilasyon neticeleri için gereken lazer epilasyon seans sayısı da birbirinden çeşitli olabilir. Lazer epilasyonun kime,hangi bölgeye, hangi dozda uygulanacağına, fayda beklentinizin ne olacağına, hormonal araştırma gerekip gerekmediğine mutlaka HEKİMiniz hüküm vermelidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.